Chovateľská stanica belgických ovčiakov a malých bradáčov K+S

Náš chov

Chovu a výcviku psov som sa začal venovať takmer pred 15r. Vlastne, čo sa pamätám, asi som choval psy už vtedy, keď som mal 11 rokov a zbieral pohľadnice psov, či o pár rokov keď som sa chodil pozerať na martinské cvičáky v okolí. Prvého ozajstného psa som si však kúpil až po skončení VŠ. Bola to americká stafordšírka Becky Vevina, ktorá mňa a postupne moju žienku a detičky sprevádzala takmer 15 rokov.
V minulosti som sa venoval predovšetkým výcviku a vybudovaniu výcvikového areálu www.vycvik.sk a tak mi na chov akosi neostával čas. Predsa len, aj príprava psa na výstavu a bonitáciu si vyžaduje svoj čas. Od začiatku záujmu o psy nás však okrem exteriéru zaujímali hlavne povahové vlastnosti našich psov a aktívny život s nimi. Tak u nás postupne pribúdali, nemecký ovčiak Akina zo šťastnej dediny, Fina Ľachmanda, malý bradáč čiernostrieborný Cessy zo žitavy, Dayron Liqueur a napokon belgický ovčiak Benny z Mandragory a malá bradáčka K+S Abigale Fobrants Pendulum. Každopádne si uvedomujem, že bez rodinného zázemia, bez pomoci a podpory mojej manželky a teraz aj dcéry Veroniky by sa moje, vlastne už naše zámey v chove nedali uskutočniť.
Našim zámerom bolo aktívne pracovať s každým psíkom, ktorého sme mali a rovnako pristupujeme ku chovu aj dnes. Aktívnou prácu so psom zažívame na jednej strane veľa zábavy a na druhej strane je to najlepšia možnosť ako spoznať charakter a povahové kvality našich psov a ako im zabezpečiť primeranú fyzickú aj psyschickú záťaž.Uvedomujeme si, že štandard malého bradáča aj belgického ovčiaka obsahuje okrem fyzických parametrov ( výšky, váhy, farby, dĺžky a kvality srsti atď) aj požadované povahové vlastnosti plemena a že práve tie stáli za vznikom týchto plemien. Našim cieľom je preto odchovávať psy, ktoré majú 100% povahu a pokiaľ majú aj vynikajúci exterér pokladáme to za veľké plus.Vieme, že našou úlohou je zodpovedne vybrať „nápadníkov“ pre naše sučky, zabezpečiť optimálnu pohodu kotnej a kojacej matky, kvalitnú výživu našich šteniatok, veterinárnu starostlivosť, neskôr socializáciu a to všetko preto, lebo toto všetko zabezpečili chovatelia našich sučiek predtým ako sme si ich priviezli domov. Rovnako aj my si želáme , aby tí , ktorí si od nás privezú šteniatko, videli v ňom tú všetku lásku, starostlivosť a um, ktorý sme mu dali do vienka u nás doma. Lebo len potom sa budú na nový prírastok vo svojej rodine dívať nie len ako na budúceho šampióna, ale hlavne ako na priateľa. A verte, že bradáči a belgičáci sú priatelia na celý život.